Home > Usluge
Jovana Tucakova 26 Zemun Polje
069/2111-010
064/129-03-01
060/3585-447
Šta je reglaža trapa?Reglažom trapa obezbeđujemo da točkovi pravilno budu u kontaktu sa podlogom. Ovo direktno utiče na držanje vozila na putu i upravljanje. Čitav proces reglaže traje od 20-30 minuta, a tom prilikom se proverava stanje trapa, odnosno njegovo odstupanje. Pomoću preciznih laserskih kamera uzimaju se mere na vozilu kako bi se uporedile sa fabričkim, pa ako ima odstupanja jasno je da je potrebno centrirati trap. Simptomi i poslediceOptimalni period kada treba proveravati trap je na svakih 15-20.000 pređenih kilometara, ili posle bilo kakve intervencije na samom trapu, odnosno zamene bitnih delova oslanjanja, poput amortizera, krajeva spona, kugli i tome slično. Zavisno od eksploatacije vozila može se javiti još nekoliko simptoma koji ukazuju da je vreme za proveru trapa. Recimo, ako vozilo pređe preko veće udarne rupe ili ivičnjaka, pa se od siline udara rašteluje trap.Dešava se i da se zbog udara iskrivi i sam upravljač.
Usled udara geometrija trapa se može poremetiti, što može biti veliki problem. Većina vozača dolazi na proveru trapa u podmakloj fazi kada automobil počne da „vuče“ u stranu, ili kada ustanove da su se gume potrošile po unutrašnjoj strani gazeće površine. Rešenje je redovna provera trapa (na 15-20.000 km), ali i redovna kontrola pritiska u pneumaticima ( na svakih 15-20 dana). Tim sprečavamo prekomerno trošenje guma, što utiče na bezbednost, ali i na potrošnju goriva.Kako se obavlja reglaža?U našim servisima obavlja se laserska reglaža trapa, koja je u stvari trodimenzionalno centriranje. Proveru vrši 3D kamera koja snima i beleži raspon, nagib i zatur točka. Ta tri elementa se istovremeno podešavaju.Korak 1: Provera trapaPregled vozila je provera da li u trapu ima „lufta“. Ako ga nema, onda reglaža može da se obavlja, ako postoji, mora da se sanira.Korak 2: Merne glaveOve sprave se pričvršćuju na felne i tada se putem posebnih kamera beleže podaci o položaju točkova.
Korak 3: Unošenje podatakaPreuzeti podaci sa vozila se unose u kompjuterski program koji ih upoređuje sa fabrički zadatim parametrima (za svako vozilo posebno).Korak 4: SkeniranjeSledi skeniranje točkova i prvi korak reglaže, odnosno merenje uglova točkova, a beleži se i pozicija upravljača. Shodno tome, obavlja se podešavanje.Korak 5: Ispravljanje upravljačaAko se dešava da kada vozite pravo, upravljač stoji okrenut u jednu stranu, obavlja se i postavljanje volana u pravilan položaj.Centriranje putničkog programa se radi na najsavremenijim mašinama marke HOFMAN